По инагурацијата на Лукашенко опозицијата повика на граѓанска непослушност

 

Белоруската опозиција денеска повика на граѓанска непослушност откако Александар Лукашенко беше инагуриран за претседател и покрај секојдневните протести.

Инагурацијата на Лукашенко се одржа денеска без претходна најава.

Членот на Координативниот совет на опозицијата Павел Латушко на социјалните мрежи напиша ека тој и неговите сојузници никогаш нема да ја прифатат фалсификуваната изборна победа на Лукашенко и побараа нови претседателски избори.

– Ги повикуваме сите веднаш да започнат кампања за граѓанска непослушност, истакна Латушко

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close