Почина една од трите избодени жени во Норвешка

 Една жена почина откако синоќа беше прободена со нож во јужниот норвешки град Сарпсборг, соопшти норвешката полиција, јави ДПА.

На неколку локации во градот, напаѓач избоде три жени, од кои едната е тешко повредена, другата има повреда на раката, а третата им подлегна на повредите.

Полицијата информираше дека една од нападнатите жени го препознала осомничениот напаѓач, кој беше пронајден во стан во Сарпсборг и веднаш приведен. Засега нема индиции дека имало други напаѓачи..

Норвешките медиуми известија дека првиот напад се случил на автобуска станица, во центарот на градот.

Засега мотивот за нападите не е познат, но локалните медиуми посочуваат дека осомничениот има полициско досие и насилно минато.

Back to top button
Close