Почина фудбалската легенда Пеле

На 83-годишна возраст почина познатиот бразилски фудбалер Пеле.

Тој беше во болница од 29 ноември на хемотерапијата што ја прима од септември 2021 година, кога му беше дијагностициран тумор на дебелото црево.

Болницата „Алберт Ајнштајн“ од Сао Паоло неодамна  објави дека болеста напредува. Во меѓувреме се појавија снимки на кои се гледа како Пеле си игра со топката која дава надеж, но сепак мали беа шансите да ја победи болеста поради нејизната сериозност.

Во текот на кариерата играше за клубовите Сантос и Њујорк Космос. Тој е рекордер во Бразил. То како голгетер ј ја погоди мрежата 77 пати во 92 натпревари и освои четири Светски првенства.

Back to top button
Close