Почина Шинзо Абе

Поранешниот премиер на Јапонија Шинзо Абе им подлегна на повредите во болницата во Медицинскиот центар во Нара.

Тој, денеска во 11:30 часот по локално време, беше застрелан за време на предизборен митинг во западниот јапонски град.

Информација ја објави јапонската агенција НХК која се повика на извори од Либерално демократската партија.

Back to top button
Close