Почина уште еден директор на „Лукоил“, се противеше на војната во Украина

Претседателот на руската нафтена компанија „Лукоил“, Владимир Некрасов, ненадејно почина на 66-годишна возраст. Тој е вториот шеф на „Лукоил“ кој почина за нешто повеќе од една година. Компанијата објави дека неговото срце откажало, пишува Скај њуз.

Некрасов работеше скоро педесет години во секторот за нафта и гас.

Претходниот шеф на „Лукоил“, Равил Маганов, почина во септември минатата година откако падна од прозорецот на болницата во Москва. „Лукоил“ јавно зазеде став против инвазијата на Украина.

 

Back to top button
Close