Почна оддавањето почит на папата Бенедикт, илјадници луѓе во Ватикан

epa10386069 The body of the late Pope Emeritus Benedict XVI (Joseph Ratzinger) lies in state in the Saint Peter’s Basilica for public viewing, Vatican City, 02 January 2023. The funeral will take place on Thursday 05 January. EPA-EFE/ETTORE FERRARI
Илјадници луѓе денеска се собраа на плоштадот Свети Петар во Ватикан, неколку часа пред зори, за да му оддадат почит на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти, кој почина во саботата.

Најмалку 25.000 луѓе се очекува да му оддадат почит на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти, чие тело e изложено во отворен ковчег во базиликата Свети Петар во следните три дена, почнувајќи од денеска.

Вратите на базиликата денеска ќе бидат отворени за јавноста од 9 до 19 часот, a утре и задутре од 7 до 19 часот.

Back to top button
Close