Почнува самитот на Г-7, главни теми пандемијата и климатските промени

Лидерите на Групата водечки индустриски развиени земји (Г-7) почнуваат тридневен самит во сенка на пандемијата со Ковид-19 за да разговараат за глобалното закрепнување, правичната дистрибуција на вакцината против коронавирусот и климатските промени.

На првиот ден, лидерите треба да разговараат за закрепнување од пандемијата, фокусирајќи се на прашања како што се донациите на вакцините и финансиската помош за изградба на фабрики за производство на вакцини низ целиот свет.

Вечерта лидерите патуваат со своите партнери на Eden Project – низа био-куполи кои создаваат прашува. Таму ќе присуствуваат на приемот со кралицата Елизабета, наследник на принцот Чарлс и неговиот син принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт.

В сабота, тие ќе разговараат за економската отпорност и надворешната политика. Доаѓаат претставници на државите гости и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, а Индија ќе се приклучи виртуелно.

Четвртата дискусија е посветена на здравјето, и ќе се обрати виртуелно Мелинда Гејтс и главниот научен советник во Велика Британија Патрик Валенс.

В недела, темите ќе бидат климата и природата и ќе биде прикажана претходно снимената видео порака од  Дејвид Атенборо.

Ќе се дискутира и за отворено општество и самитот треба да заврши со заедничка изјава.

Британскиот премиер Борис Џонсон е домаќин на тридневен самит во крајбрежното село Карбис Беј.

Тоа ќе биде првиот физички состанок на лидерите во овој формат во последните две години, откако лидерите на Г-7 се состанаа виртуелно минатата година заради пандемија.

Тоа е првиот голем меѓународен самит на кој треба да присуствува американскиот претседател Џо Бајден во рамките на еднонеделното патување во Европа, а последен за германската канцеларка Ангела Меркел.

Г-7 се состои од САД, Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија. Присутни се и претставници на Европската унија.

Оваа година, на некои делови од самитот ќе учествуваат Јужна Кореја, Јужна Африка и Австралија. Индија, исто така поканет гостин, виртуелно ќе учествува на дел од самитот.

Спорниот клуб

Од 1999 година, кога следеа финансиските кризи, Г8 беше критикуван како „клуб на богати“.

Големите сили оттогаш се состанаа со новите економии во развој, вклучувајќи ги Кина, Бразил и Јужна Африка на новиот форум наречен Г20.

Протести

Во 2002 година, самитот во италијанскиот град Џенова се одржа во насилни судири меѓу демонстрантите против глобализацијата и припадниците на безбедносните сили, кога еден млад Италијанец беше убиен од куршум истрелан од италијански карабинери и повеќе од 500 лица беа ранети.

Останатите самити беа проследени со протести и строги полициски мерки за заштита.

Оваа година, полицијата назначи четири места каде може да се соберат демонстрантите: Плимут, Фалмут, Труро и Ексетер, заедно со голем број припадници на полициските сили. Но, неколку здруженија веќе нагласија дека ќе ги бојкотираат овие места и дека нивната цел е да ја нарушат работата во Карбис Беј што е можно повеќе.

За самитот се мобилизирани околу 6.500 полицајци, од кои 5.000 пристигнаа од други делови на земјата, а војската е подготвена да им помогне.

Околу илјада полицајци се стационирани на воен брод закотвен во Фалмут, кој нормално плови по Балтичко Море. На својата веб-страница, естонската компанија Талинк го опишува како „најголемиот и најубавиот крстосувач“ во зоната.

Но, полициските службеници нема да можат да го користат „велнесот“ на бродот заради строгите мерки во ковчестата пандемија.

Русија суспендирана

Во 2014 година Русија беше суспендирана од Г-8 откако го анектираше украинскиот полуостров Крим и беа воведени санкции против Москва. Самитот на Г-8 закажан за таа година во Русија беше откажан, а Г-8 повторно стана Г-7.

Американскиот претседател Доналд Трамп се залагаше за враќање на Русија, но неговите партнери не го поддржаа. Наследникот на Трамп, Џо Бајден треба да се сретне за првпат со рускиот претседател Владимир Путин на 16 јуни во Женева.

Back to top button
Close