Почнува третиот Конгрес на СИРИЗА, ќе присуствува и Заев

За „нов почеток“ со цел „политичка промена“, како што се централните слогани, од денеска до недела грчката опозициска партија СИРИЗА ќе го одржи третиот конгрес, на кој поканет да присуствува е и поранешниот премиер Зоран Заев, јави дописничката на МИА од Атина.

Партискиот конгрес ќе започне попладнево во Атина, со говор на лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, а во следните денови ќе биде и учеството на поранешниот македонски премиер.

Во рамките на конгресот ќе се одржат и различни тематски дискусии посветени на пандемијата, војната во Украина, економијата, енергетиката, климатската криза итн

 

 

Back to top button
Close