Покетино може да ја предводи Бенфика

 Поранешниот тренер на Тотенхем, Маурисио Покетино може да ја преземе Бенфика, пренесува „Сан“.

Клубот од Лисабон оваа сезона го води 44-годишниот стручњак Бруно Лаже. Тој е предводник на португалскиот тим од јануари 2019 година по една и пол година работа во двомеч и ја доведе до победа во Португалскиот шампионат 2018/19 и Супер Купот на Португалија 2019 година. Оваа сезона, Бенфика е втора на табелата, со три бода заостанување зад Порто.

Њукасл исто така покажува интерес за Покетино, чии нови сопственици бараат замена за Стив Брус.

Покетино досега во својата кариера ги водеше Еспањол, Саутемптон и Тотенхем. Со Тотенхем стигна до финалето во Лигата на шампионите во 2019 година, а шест месеци подоцна беше разрешен.

Back to top button
Close