Покрај критиките Жељко Јоксимовиќ сепак ќе пее на Охридско лето

Јубилејното 60. издание на најголемиот фестивал во земјава требаше традицонално да почне на 12 јули, но поради пандемијата со коронавирусот, свеченото отворање е закажано на 4 август, роденденот на фестивалот и ќе трае до 30.

Синоќа на социјалните мрежи излезе документ со програмата на Фестивалот, по што следеа многу реакции за Јоксимовиќ. Во изминативе години, на Охридско лето настапувале светски ѕвезди од рангот на Хозе Карерас, Енио Мориконе, Џеси Норман, Вадим Репин, Џулијан Рахлин, Стефан Миленковиќ, шпанската атракција „Ла фура дел баус“.

-Точно е дека Јоксимовиќ ќе гостува на фестивалот, кој започнува на четврти август и ќе трае до крајот на месец август. Тој ќе одржи концерт на седми, со почеток од 22 часот. За време на сите настани во склоп на фестивалот ги следиме препораките за заштита од Ковид-19. Ќе бидат испочитувани сите владини мерки, намален е капацитетот на посетители, има растојание од два метри. Бројот на гости секако дека ќе биде помал од 500 – појаснуваат од ПР службата.

Back to top button
Close