Политико: Лидерите на ЕУ го поддржуваат „проширувањето“ за Балканот – ама не во скоро време

Politico/eu

На самитот што беше приказ на дволичност и двоен разговор, соништа и негодување, и исклучување на вистинските намери и суровата реалност, лидерите на ЕУ прогласија поддршка за шест нации од Западен Балкан да се приклучат на нивниот клуб, истовремено признавајќи дека влезот процесот е ефективно заглавен.

Очекувањата за самитот, централниот дел на словенечкото претседателство со Советот за ЕУ, беа толку слаби што лидерите на ЕУ и националните претставници од Западен Балкан успеаја да останат релативно расположени и покрај тоа што речиси и да не постигнаа напредок и бројни медиуми јавија дека Брисел не успеал ги исполни ветувањата.

Во знак на тоа колку е извонредно тешка политиката за додавање нови земји -членки, организаторите на самитот го прославија фактот дека конечната декларација на лидерите вклучува само едно споменување на „проширувањето“ – збор со кој жестоко се бореа противниците за зголемување на големината на ЕУ да спречи да се појави во текстот.

И како дополнителен доказ за длабоката напната ситуација, почетокот на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија – кои веќе добија зелено светло од Брисел – се блокирани првенствено од Бугарија, земја која беше домаќин на својот самит за Западен Балкан во 2018 година и побара кредит за враќање на проширувањето на вистинскиот пат. Владата во Софија го задржува членството во Северна Македонија поради спорови околу историјата и јазикот, за кои таа тврди дека прво мора да се решат, и како резултат на тоа, исто така, ја попречува Албанија, бидејќи ЕУ ефективно ги поврза понудите на двете земји.

Се чини дека целата ситуација е сумирана во видео клип на кој се гледа како албанскиот премиер Еди Рама и холандскиот премиер Марк Руте разговараат пријателски додека пристигнувале на самитот на поројниот дожд, а потоа инсистирале првиот да влезе првиот – аргумент за бонтон дека ги наведе мажите да одат наназад по црвениот тепих, додека секој се обиде да го турне другиот напред.

На завршната прес -конференција, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, инсистираше на тоа дека рацете на ЕУ беа широко отворени за Западен Балкан.

„Пораката на Комисијата е многу јасна“, рече таа. „Прво, Западен Балкан е дел од истата Европа со Европската унија. Ја делиме истата историја. Делиме исти интереси, исти вредности и, длабоко сум убеден, исто судбина. И Европската унија не е комплетна без Западен Балкан.

„Значи“, продолжи таа, „мојата Комисија ќе продолжи да дава се од себе за да го унапреди процесот на проширување и интеграцијата на регионот во ЕУ. Сакаме Западен Балкан во Европската унија. Не може да има сомнеж дека нашата цел е проширување “.

Но, моменти подоцна на истата конференција за новинари, фон дер Лајен призна дека иако балканските нации преземаа реформи за да ги исполнат барањата за членство во ЕУ, ЕУ не го исполнува својот договор.

„Во меѓувреме, Европската унија исто така треба да испорача“, рече таа. „И особено, недостатокот на одлука за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија ја загрозува нашата положба и нашата моќ во регионот“.

А сепак фон дер Лајен го поздрави одобрувањето на лидерите за една линија, вклучувајќи го и зборот проширување. „Ако ја погледнете нашата декларација, тоа е многу јасна изјава дека нашата определба за проширување е во првиот пасус. Тоа ја покажува нашата подготвеност да одиме напред “, рече таа.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел слично ја наведе важноста на Западен Балкан за ЕУ ​​и ја поздрави декларацијата на лидерите.

„Денешната декларација е суштинска, густа, поставува многу опипливи конкретни прашања околу нашите односи. Тоа е потврдено од сите лидери “, рече Мишел.

Но, тој исто така рече: „Не е тајна … во тек е дискусија меѓу 27 -те за нашиот капацитет да преземеме нови членови. На оваа тема, јасно е дека се уште треба да постигнеме напредок “.

Учтиво нетрпелив

Лидерите на ЕУ се обидоа да ги нагласат нивните напори да обезбедат економска помош и друга помош за земјите од Западен Балкан, со оглед на тоа што преговорите за пристап со Србија и Црна Гора се одвиваат со темпо на полжави, оние со Албанија и Северна Македонија допрва треба да започнат, и Босна и Херцеговина а Косово не доби ни зелено светло за разговори.

Лидерите и функционерите од Западен Балкан беа позитивни со оглед на ниските очекувања. Тие се обидоа да направат оптимистички спин врз целокупната состојба на односите, велејќи дека декларацијата на лидерите е посилна од онаа на двата претходни самита во Хрватска и Бугарија.

„Мислам дека е добро што успеаја да ја потврдат својата посветеност кон процесот на проширување – тие зборови не беа користени во Загреб, тие зборови не беа користени во Софија“, рече висок претставник на Западен Балкан.

Но, официјалниот претставник рече дека истекува времето за ЕУ ​​да ги исполни своите ветувања. „Имаме политички сигнал“, рече официјалниот претставник. „Но, за да се врати довербата на луѓето дека ова е всушност реалност, дека можат да сметаат на ЕУ кога ќе речат: Вашата иднина е со нас – мислам дека ќе ни треба акција“.

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој го додаде „Северна“ на своето име во 2018 година за да го прекине спорот со Грција и да ја унапреди апликацијата за членство во ЕУ, го искористи самитот како шанса да ја критикува Бугарија и нејзиниот претседател Румен Радев, за одложување почеток на разговорите.

„Денес“, рече Заев во изјавата, „имавме уште една силна потврда дека само една земја -членка на ЕУ се противи на нашата интеграција и започнување преговори за членство со Европската унија“.

Тој ја нарече бугарската опозиција „навреда за македонските граѓани“ и прогласи дека „македонскиот народ, и покрај тоа што е пријателски, не може да ги оправда блокадите“.

Одделно, по средбата на маргините со Радев, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, владата на Заев во соопштението рече: „За време на разговорите, Северна Македонија и Бугарија изразија заедничка подготвеност и интерес за продолжување на дијалогот меѓу двете земји со намера да постигнат решение “.

Во меѓувреме, Заев рече дека ЕУ треба да почне да размислува за себе пошироко.
„Северна Македонија е Европа“, рече тој во неговата изјава. „Западен Балкан е Европа!

Back to top button
Close