Помпео го обвини Советот на ОН за човекови права за лицемерие

 Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска го обвини Советот на ОН за човекови права за лицемерие, откако организацијата усвои резолуција со која се осудува расизмот и полициската бруталност во САД по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис во мај.

Помпео рече дека резолуцијата на тоа тело за политиката и расата ја потврдува исправноста на одлуката на САД да се повлечат од таа организација во 2018 година.

– Советот на ОН за човекови права, кој сега се состои од 47 држави, меѓу кои и Венецуела, Куба и Кина, е рај за диктаторите и демократиите кои им се потчинуваат. Тоа е големо разочарување за оние кои вистински сакаат да го подобрат човековото достоинство, се вели во соопштението на Помпео.

Тој додаде дека вчерашната резолуција на Советот за расизам и полициско насилство во САД „го деградира ова тело уште пониско“. јт/

Back to top button
Close