Помпео на средба со кинески дипломат во Хонолулу

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Хонолулу ќе се сретне со кинескиот дипломат Јанг Џиечи, соопшти Стејт департментот.

Средбата ќе се одржи во 9 часот по локално време.

Како што пренесуваат странските агенции, односите меѓу двете најголеми економии во светот се заладија од почетокот на годината, поради решавањето на епидемијата на коронавирус и обидите на Кина да воведе нов закон за безбедност за Хонг Конг.

Back to top button
Close