Поранешен чувар во нацистички логор, 101, осуден на пет години затвор

Германски суд во вторникот му изрече петгодишна затворска казна на 101-годишен поранешен чувар на нацистички концентрационен логор, најстариот човек досега на кој му се суди за соучесништво во воени злосторства за време на Холокаустот.

Јозеф Шуец беше прогласен за виновен за помош при убиство додека работел како затворски чувар во логорот Заксенхаузен во Ораниенбург, северно од Берлин, помеѓу 1942 и 1945 година, рече судијата што претседаваше, Удо Лехтерман.

Пензионерот, кој сега живее во покраината Бранденбург, се изјасни за невин, велејќи дека не направил „апсолутно ништо“ и дека не бил свесен за грозоморните злосторства што се вршат во кампот.

„Не знам зошто сум тука“, рече тој на крајот на неговото судење во понеделникот.

Но, обвинителите рекоа дека тој „свесно и доброволно“ учествувал во убиствата на 3.518 затвореници во логорот и повикаа да биде казнет со пет години зад решетки.

Повеќе од 200.000 луѓе, вклучително и Евреи, Роми, противници на режимот и хомосексуалци, беа приведени во логорот Заксенхаузен помеѓу 1936 и 1945 година.

Десетици илјади затвореници умреле од принудна работа, убиства, медицински експерименти, глад или болест пред логорот да биде ослободен од советските трупи, според Меморијалот и музеј во Заксенхаузен.

Обвинителите рекоа дека Шуец помогнал и ја поттикнал „егзекуцијата со стрелање на советските воени затвореници во 1942 година“ и убиството на затворениците „користејќи го отровниот гас Циклон Б“.

Тој тогаш имаше 21 година.

За време на судењето, Шуец даде неколку неконзистентни изјави за неговото минато, жалејќи се дека му се „меша“ во главата.

Во еден момент, стогодишникот рече дека работел како земјоделски работник во Германија во поголемиот дел од Втората светска војна, тврдење што е спротивно на неколку историски документи кои го носат неговото име, датум и место на раѓање.

По војната, Шуец бил префрлен во затворски логор во Русија пред да се врати во Германија, каде што работел како земјоделец и бравар.

Шуец остана на слобода за време на судењето, кое започна во 2021 година, но неколкупати беше одложувано поради неговото здравје.

И покрај неговата осудителна пресуда, многу е малку веројатно дека ќе биде ставен зад решетки, со оглед на неговата возраст.

Неговиот адвокат Штефан Ватеркамп пред пресудата изјави за АФП дека доколку биде прогласен за виновен, тој ќе поднесе жалба.

Повеќе од седум децении по Втората светска војна, германските обвинители се тркаат да ги изведат пред лицето на правдата последните преживеани нацистички сторители.

Осудата на поранешниот чувар Џон Демјанјук од 2011 година, врз основа на тоа дека тој служел како дел од машината за убивање на Хитлер, постави правен преседан и го отвори патот за неколку од овие судски случаи. Оттогаш, судовите донесоа неколку осудителни пресуди по тие основи, наместо за убиства или злосторства директно поврзани со обвинет поединец.

Меѓу оние што беа изведени пред правдата беа Оскар Гронинг, сметководител во Аушвиц и Рајнхолд Ханинг, поранешен СС чувар во Аушвиц.

И двајцата беа осудени на 94-годишна возраст за соучесништво во масовни убиства, но починаа пред да бидат затворени.

Поранешниот СС чувар, Бруно Деј, беше прогласен за виновен на 93-годишна возраст во 2020 година и беше осуден на двегодишна условна казна.

Исто така, во северниот германски град Ицехое, на 96-годишна поранешна секретарка во нацистичкиот логор на смртта му се суди за соучество во убиство. Таа драматично побегна пред почетокот на судењето, но беше фатена неколку часа подоцна.

Додека некои ја доведуваат во прашање мудроста да се бркаат пресуди поврзани со нацистичките злосторства толку долго по настаните, Гијом Муралис, професор на истражување во францускиот Национален центар за научни истражувања, рече дека таквите судења испраќаат важен сигнал.

„Тоа е прашање на реафирмирање на политичката и моралната одговорност на поединците во авторитарен контекст (и во криминален режим) во време кога неофашистичката екстремна десница се зајакнува насекаде во Европа“, рече тој. (АФП)

Извор: Независен

Back to top button
Close