Последни денови од битката за „Азовстал

Можеби влегуваме во последните денови во битката за Мариупол.

Ова стратешки клучно пристаниште на Азовското Море на многу начини стана симбол на отпорот на Украина против руската инвазија.

Со недели последната точка на тој отпор беше масивната челичарница „Азовстал“. Таа содржи голема мрежа од тунели и нуклеарни бункери во кои се сместени цивили и борци.

 

По неколкудневни сè посилни бомбардирања, се чини дека Русија сега започна целосна офанзива.

 

Командантот на украинските трупи во централата рече дека има „тешки, крвави битки“.

 

Целосната контрола на градот ќе им даде на руските сили копнен мост од копното нанивната територија до полуостровот Крим.

 

Но, што е уште поважно, тоа ќе ослободи голем број од нивните војници кои претходно беа ангажирани во борба со бранителите на Мариупол.

 

За прв пат, руските сили успеаја да протуркаат длабоко во „Азовстал“ во Мариупол и најверојатно сега дејствуваат во рамките на фабриката за челик, соопшти Институтот за проучување на војната во својата проценка за воената ситуација во средата.

 

Тинк-тенкот со седиште во САД, исто така, рече дека украинската одбрана во голема мера го запрела рускиот напредок во источна Украина.

 

Украинските сили досега ги спречуваа руските сили да ги спојат нивните офанзиви југоисточно од Изјум и западно од фронтот Доњецк-Луганск.

Во западна Украина, руските обиди да ја прекине испораката на помош за Украина од западните земји и да ги забави напорите за повторно снабдување со оружје, исто така, се покажаа неуспешни, соопшти институтот.

Руските сили во четвртокот ги интензивираа воздушните напади врз транспортната инфраструктура во близина на железничките станици во Лавов и Транскарпатија, но на крајот не успеаја да нанесат сериозна штета.

 

 

Back to top button
Close