Повеќе од 28.000 нови случаи на коронавирус во САД

epa08521063 COVID-19 safety information signs are seen along the Atlanta Beltline pedestrian and bike trail in Atlanta, Georgia, USA, 01 July 2020. Georgia, like many states in the Southern US, continues to see an upward spike in coronavirus COVID-19 positive cases and hospitalizations. Georgia Governor Brian Kemp is encouraging all to wear a face mask in public, but has not issued a mandatory order. EPA-EFE/ERIK S. LESSER

 Во последните 24 часа во САД се регистрирани 282 смртни случаи поврзани со Ковид-19, односно вкупно 745.670 од почетокот на пандемијата.

Податоците од Универзитетот Џон Хопкинс покажуваат дека бројот на заразени во САД се зголемил за 28.327 на 45.953.806.

Повеќе од 4,91 милиони луѓе биле заразени во Калифорнија, што е најмногу во САД. Следат Тексас (повеќе од 4,23 милиони) и Флорида (над 3,69 милиони). Речиси 72.000 смртни случаи биле пријавени во Калифорнија, 71.000 во Тексас и повеќе од 59.000 во Флорида.

Податоците од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажуваат дека 79,9 отсто од возрасната популација била вакцинирана со најмалку една доза, 69,5 отсто со две дози, а 9,2 отсто ја примиле третата доза.

Повеќе од 221 милион луѓе ја примиле првата, 191 милиони втората и 17 милиони третата доза

Back to top button
Close