Повеќе од половина од новите 120 заболени се од Скопје

Министерот за здравство Венко Филипче ја објави официјалната статистика за бројот на заболени во изминатите 24 часа, односно дека се регистрирани 120 заразени од Ковид 19.

Статистиката покажува дека најголемиот дел се од Скопје.

– Скопје 67
– Куманово 19
– Штип 16
– Прилеп 4
– Тетово 9
– Велес 2
– Гостивар 1
– Неготино 1
– Струмица 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.611, бројката на оздравени пациенти е 1.621, на починати е 147, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 843.

Back to top button
Close