Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“, вели Филипче

Системот „Мој тремин“ ќе ја има клучната улога во спроведувањето на вакцинацијата, која според најавите на министерот за здравство Венко Филипче треба да започне во февруари.

– Повикувањето ќе се одвива преку системот „Мој термин“. Во првата група се здравствените работници кои работат со ковид пациенти, потоа вработените во лабораториите, каде што се врши дијагностиката и најстарите граѓани над 70 години кои се во ризична група согласно нивните хронични дијагнози, рече Филипче во интервју за ТВ21.

За вакцините, тој вели дека точно знаат каде ќе се чуваат, без разлика дали е вакцина на „Фајзер“ која се чува на -70 степени или станува збор за останатите вакцини.

Тој вели дека има на залиха од лековите Ивермектин и Клексан. Посочи дека е зголемена побарувачката за Клексан, но оти постојано ги зголемуваат и залихите.

Во однос на работата на угостителските објекти, Филипче рече дека ќе почекаат да видат како ќе се одвиваат работите неделава со малку продолженото време и врз основа на тие резултати ќе се носат нови препораки

Back to top button
Close