Преговори во Женева меѓу американската и руската делегација за ситуацијата во Украина

Дипломати од Русија и од САД почнуваат денеска во Женева преговори во врска со распоредувањето руски војници во близина на границата со Украина. Од двете страни ќе бидат двајца ветерани од дипломатијата во обид да се спречи криза.

Заменичката државен секретар Венди Шерман ќе се соочи со рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков – двајцата имаат повеќе од половина век дипломатско искуство.

Русија размести речиси 100.000 војници во близина на границата со Украина, но вели дека не се подготвува за инвазија и бара од Западот да ја прекине поддршката за украинската влада и да го запре проширувањето на НАТО на исток.

Вашингтон веќе отфрли некои од барањата на Москва. Дополнителен проблем е што Русија испраќа војници за да ги задушат антивладините протести во соседен Казахстан, што предизвика загриженост во Вашингтон.

Пристапот на САД ќе биде „прагматичен, ориентиран кон резултати“, изјави во средата портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Претседателите Џо Бајден и Владимир Путин разговараа телефонски предминатата недела, а Бајден повтори дека САД и европските сојузници ќе воведат санкции без преседан доколку Русија ја нападне Украина. Путин одговори дека санкциите може да доведат до „целосен распад на односите“.

Рјабков изјави за Известија минатата недела дека пристапот на Русија е остар бидејќи сите претходни обиди за убедување не успеале. Тој ги повтори барањата на Москва да се запре проширувањето на НАТО, да не се распоредуваат вооружените системи на алијансата во Украина и да се прекинат „провокативните“ воени вежби.

Шерман и Рјабков ќе предводат две делегации во Женева.

Шерман (72), поранешен социјален работник, служеше во демократската администрација од 1990-те. Таа е најпозната по водечките преговори за нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и светските сили, кој вклучуваше работа со руски дипломати.
Рјабков (61), ветеран на советските и руските министерства за надворешни работи, употреби остра реторика во последниве недели за да ги издаде предупредувања за украинската криза.

Тој постојано ја споредуваше ситуацијата со кубанската ракетна криза од 1962 година кога светот се приближуваше до нуклеарна војна и предупреди дека Русија може да биде принудена да распореди нуклеарно оружје со среден дострел во Европа.

Томас Греам, поранешен висок директор за Русија во Советот за национална безбедност на Белата куќа, рече дека Шерман и Рјабков имаат огромно искуство и дека ќе ги водат разговорите професионално и ќе разберат дека задачата е да се смири актуелната криза.

„Нема да има зголемени гласови или удирање на масата“, рече Греам, сега угледен член на Советот за надворешни односи. Тој смета дека позитивен исход за САД ќе биде доколку Русија се согласи да ги продолжи разговорите.

Андреј Кортунов, аналитичар на чело на Советот за меѓународни прашања на Русија, рече дека мерките на Кремљ за градење доверба и одредени ограничувања за снабдување со модерно оружје за Украина од Запад може да бидат доволни за намалување на тензиите.

На 17 декември 2021 година, Русија објави нацрт-договори со САД и НАТО за безбедносни гаранции. Москва бара гаранции од Западот дека НАТО нема да се прошири понатаму на исток, дека Украина нема да влезе во НАТО и дека Алијансата нема да отвори воени бази во земјите формирани на територијата на поранешниот Советски Сојуз. По консултации меѓу Русија и САД, на 12 јануари во Брисел ќе се одржи состанок на Советот НАТО-Русија.

Back to top button
Close