Премиер лигата може да продолжи на 17 јуни

Англиските клубови во Премиер лигата се согласија да ја продолжат сезоната по средината на јуни. Во овој случај, првенството треба да заврши до 1 август.

Според „Телеграф“, продолжувањето на сезоната ќе се случи во среда на 17 јуни. Овој ден ќе има две презакажани средби – Астон Вила ќе биде домаќин на Шефилд јунајтед, а Манчестер сити ќе игра дома со Арсенал.

Распоредот беше објавен на состанокот на акционерите во лигата. Понатамошните натпревари ќе се одржат на 19 и 20 јуни.

Претходно, на клубовите во Премиер лигата им беше дозволено да спроведат тренинзи со контакти. Пред тоа, тие тренираа индивидуално или во мали групи.

Шампионатот на Англија беше суспендиран на 13 март поради пандемијата на коронавирус, преостанатите 92 натпревари беа одложени на неодредено време.

Back to top button
Close