Претпладне сончево, попладне пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец, а попладне ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 28 до 34 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а доцна попладне во делови од котлината ќе има краткотраен пороен дожд и грмежи.

Во деновите од викендот времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално, процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Back to top button
Close