На преминот кај Дојран кај грчки државјанин, пронајдени 1250 кутии шверцувани цигари


Полициски службеници утрово на граничниот премин Стар Дојран при преглед во патничко возило „ауди А8″ со црногорски национални ознаки управувано од грчки државјанин, биле пронајдени 1250 кутии цигари за кои не поседувал документација.

– Денеска во 00:15 часот на граничен премин Стар Дојран, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран, во координација со царински службеници откриле кривично дело „криумчарење” по член 278 од Кривичниот законик. При преглед во патничко возило „ауди А8″ со црногорски национални ознаки, управувано од С.П.(66) од Република Грција, во посебни прегради во багажникот биле пронајдени 1250 кутии цигари за кои не поседувал документација, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Од МВР посочуваат дека возилото и цигарите биле преземени од Царинската управа за понатамошна постапка

Back to top button
Close