Прилепчанец предизвикал општа опасност-Му го запалил автомобилот на синот

Полициски службеници од СВР Битола денеска го лишија од слобода Г.К. (47) од Прилеп, кој предизвикал општа опасност, палејќи го возилото на синот.

Според МВР, постапено е по пријава во 16.47 часот, според која, на улицата „Бистра Планина” во Прилеп настанал пожар во патничко возило „БМВ” без регистарски ознаки, сопственост на М.К. (26) од Прилеп и се преземени мерки и активности.
Пожарот е изгаснат од територијалната противпожарна единица, извршен е увид и е констатирано дека пожарот на возилото го предизвикал приведениот, татко на оштетеното лице, по претходна меѓусебна семејна расправија.

По документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава за „предизвикување општа опасност” по член 288 од Кривичниот законик.

Back to top button
Close