Принцот Хари и Меган добија ќерка – ќе го носи името на Кралицата

Второто бебе за војводата и војвотката од Сасекс е официјално тука: Меган роди здраво девојче во петокот.

Портпаролот на принцот Хари и Меган изјави во неделата дека парот го поздравил своето дете Лилибет „Лили“ Дијана Маунтбатн-Виндзор.

Нејзиното прво име, Лилибет, е во чест на нејзиното височество Кралицата. Нејзиното средно име е во чест на нејзината баба и мајката на Хари. Бебето е осмо по ред до британскиот трон.

Ниту една фотографија од новороденчето или од Сасекс не ја придружуваше објавата.

Раѓањето доаѓа по експлозивното ТВ-интервју на Хари и Меган со Опра Винфри во март. Парот опиша болни дискусии за бојата на кожата на нивното прво дете, губејќи ја кралската заштита и силните притисоци што ја натераа да размисли за самоубиство.

Бакингемската палата рече дека обвинувањата за расизам изнесени од парот се „загрижувачки“. Кралското семејство соопшти дека ова прашање ќе биде решено приватно.

Back to top button
Close