Продолжуваат антивладините протести во Софија

 Демонстрантите 25 ден по ред протестираат во Бугарија, барајќи оставка од Владата на премиерот Бојко Борисов и државниот обвинител Иван Гешев.

И денеска се блокирани главните крстосници во центарот на Софија, каде на 29 јули беа поставени шатори.

Шефот на полицијата во Софија, Радослав Стојнев вчера најави дека ќе биде намален бројот на полицајци, кои го обезбедуваат протестот, поради тоа што за една третина е зголемен бројот на заразени припадници на безбедносните сили со Ковид-19. Тој истакна дека дневно се инфицираат пет до шест полицајци.

Полицијата ги спречи демонстрантите да го блокираат автопатот помеѓу Стара Загора и Хасково, формирајќи кордон.

Back to top button
Close