Продолжуваат кавгите за законот за наставниците: Сакаат да вработуваат професори без приправнички стаж, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

 

Од СДСМ, пак, прашуваат „зошто ВМРО-ДПМНЕ се против обезбедување правна и економска сигурност на наставниот кадар и да им се овозможи вработување на неопределено време

Пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Иванка Василевска, денеска и обвини владејачките партии дека сакаат „шверцерски и неделовнички“ да се стават на дневен ред во Комисијата за образование, наука и спорт, закон кој, според опозициската партија, има за цел целосна партизација на образованието.

Back to top button
Close