Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и појава на ретки грмежи.

Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12, а максималната ќе достигне од 14 до 20 степени.

Во Скопје променливо облачно со повремен дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне до 18 степени.

И во четврток времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд.

Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, силен ветер и услови за појава на град, краткотрајно во форма на невреме.

Долж Повардарието ќе дува засилен ветер од југоисточен правец (над 60 km/h).

Во петок и сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето со пораст на температурата.

Од недела повторно се очекува нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и појава на невреме.

Back to top button
Close