Пропадна протестот на КСС, тврдат дека членството било под притисок

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС), го прекинаа денешниот протест пред Собрание, поради притисоци врз членството, пренесува Радио Слободна Европа.

На најавениот собир пред протестот во Жена парк во центарот на градот се појавија околу стотина

Претходно од овој Синдикат најавуваа секојдневни протести пред Влада и Собрание додека не се исполнат нивните барања за усогласување на платите со минималецот.

КСС бара зголемување на бодот на 103 денари во брито износ, со што најниската плата во јавниот сектор би била околу 18 200 денари и би се усогласиле останатите плати на сите во јавниот сектор

Back to top button
Close