Протест во Албанија против сексуално насилство врз жените и молкот по случај на малтретирана тинејџерка

Неколку стотици активисти протестираа во Тирана вчера против сексуалното насилство, откако јавноста се шокираше неделава кога полицијата соопшти дека уапсила неколку тинејџери и 65-годишен чувар на училиште поради сомнение дека 2 години малтретирале 15-годишно девојче, пренесува „Балкан инсајт“.

Shumë qytetarë kanë marshuar pasditen e sotme në sheshin "Nënë Tereza" kundër dhunës dhe abuzimit ndaj grave. Nën sloganin "Ti Nuk Je Vetëm", protestuesit mbanin pankarta në duar me mbishkrime të ndryshme. Ky marshim qytetar mori shkas nga ngjarja e rëndë, kur një 15-vjeçare u abuzua nga roja e shkollës së saj.

Loreta Cuka 发布于 2020年6月4日周四

Но, наместо утеха за жртвата, нејзиното семејство наишло на непријателски графити, наводно обвинувајќи ја жртвата.

Активистите го организираа протестот под слоганите „Не си сама“, „Имаш многу сестри“ и „Владата е силувач“.

Демонстрантите, исто така, го осудија, како што ја нарекоа културата на молчење и недостаток на емпатија, покажано од поширокото општество во Албанија кон жртвите на сексуално насилство.

 

Back to top button
Close