Протести во Унгарија по помилувањето на лице инволвирано во случај со сексуална злоупотреба на деца

Масовни протести се одржуваат во Будимпешта како одговор на неодамнешната оставка на конзервативната претседателка поради помилувањето што го даде во случајот за сексуална злоупотреба на деца.

Демонстрантите го исполнија распространетиот Плоштад на хероите во унгарската престолнина и ја повикаа долгогодишната влада да направи вистински реформи во својот систем за заштита на децата и да го трансформира системот на владеење на националистичкиот премиер Виктор Орбан.

Протестот дојде во време на невиден политички скандал што ја потресе владата на премиерот, кој доминира во јавниот живот на Унгарија од 2010 година.

Унгарскиот претседател и сојузник на Орбан, Каталин Новак, поднесе оставка поради контроверзи во саботата, откако беше откриено дека му дала претседателско помилување на маж кој бил затворен за прикривање на низа сексуални злоставувања на деца од страна на директор на државен дом за деца без родители.

Помилувањето го шокираше унгарското општество и отвори пукнатини во партијата на Орбан, Фидес, која управува со земјата со мнозинство речиси 14 години.

Организаторите на демонстрациите, во кои беа вклучени речиси десетина популарни Јутјубери и креатори на содржини, напишаа дека се „вознемирени“ поради откритијата и дека протестираат за „здраво општество

Back to top button
Close