Прво јавно обраќање на Сунак: На Британија и треба стабилност и единство

Велика Британија се соочува со сериозни економски предизвици и има потреба од стабилност и единство, изјави денеска Риши Сунак, во својот прв јавен говор откако беше прогласен за лидер на владејачката Конзервативна партија и иден премиер.

– Нема сомнеж дека се соочуваме со голем економски предизвик, рече Сунак.

Тој истакна дека на Британија сега и треба стабилност и единство и оти негов приоритет ќе биде да ги зближи Конзервативната партија и земјата.

– Се колнам дека ќе ви служам со интегритет и понизност, изјави Сунак.

Тој додаде дека континуирано ќе работи во корист на британскиот народ.

Сунак рече дека му е чест што ја има поддршката од своите колеги пратеници и што е избран за лидер.

– Најголемата привилегија во мојот живот е што можам да и служам на партијата што ја сакам и да и вратам на земјата на која и должам толку многу, нагласи тој.

Сунак во говорот и одаде признание на Лиз Трас за нејзиното достоинствено лидерство во тешки околности во странство и дома.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close