Путин ја прифатил поканата за преговори

Рускиот претседател ова му го порачал на кинескиот претседател Си Џинпинг, во денешниот нивни телефонски разговор , пренесува РИА Новости.

Кинескиот претседател ја поддржа Русија во решавањето на кризата во Украина.

Кинескиот претседател Си Џинпинг во телефонскиот разговор му рекол на Владимир Путин дека Кина ја поддржува Русија во нејзините напори за решавање на украинската криза преку дијалог, јави кинеската државна телевизија „CCTV“.

Back to top button
Close