Путин до украинските војници: Преземете ја власта од наркоманите и неонацистите

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го повика воениот персонал на украинските вооружени сили да ја преземат власта во Киев во свои раце.

Тој изјавата ја даде на итниот состанок на рускиот Совет за национална безбедност.

-Уште еднаш апелирам до воениот персонал на вооружените сили на Украина: не дозволувајте неонацистите да ги користат вашите деца, жени и постари лица како жив штит, преземете ја власта во свои раце. Се чини дека ќе ни биде полесно да се помириме со вас отколку со оваа банда на наркомани и неонацисти, кои се населиле во Киев и го зедоа како заложник целиот украински народ, рече рускиот претседател.

Путин кажа и дека руските офицери во Украина „се однесуваат храбро, професионално и херојски“, пренесоа руските медиуми.

Back to top button
Close