Путин им забрани на функционерите да патуваат во странство без дозвола  

Високи руски функционери, пратеници и сенатори, гувернери, шефови на државни компании и шефови на големи банки се соочуваат со значителни ограничувања за патување во странство, изјавија за „Москва тајмс“ десетина сегашни и поранешни функционери на Кремљ и владини претставници, како и соговорници во парламентот и вработени во големи државни компании.

„Железната завеса за оние кои се поврзани со државата веќе постои“, се жали еден од соговорниците во руската влада. „Бидејќи никој не може да оди никаде без лична дозвола“.

Нејавната забрана за патување во странство се однесува на целиот државен апарат, а исклучоци се можни само во ретки случаи и се прават врз индивидуална основа, велат изворите кои сакаа да останат анонимни.

„Оваа одлука беше донесена во самиот врв на руското раководство – од претседателот Владимир Путин, заедно со ФСБ и членовите на Советот за безбедност. Тоа е само во нивна надлежност“, вели извор од раководството на рускиот парламент.

Тајните служби и Кремљ се плашат од дезертерство на функционери кои не го сакаат животот во „опколена тврдина“ и кои би сакале да се оградат од претседателот, кој стана обвинет во истрагата на хашкиот суд.

На некои, офицерите на ФСБ едноставно им ги одземаат пасошите, потврди долгогодишен функционер во Кремљ „Москва тајмс“.

Покрај тоа, ФСБ има список на функционери, гувернери и други државни службеници кои мора да добијат посебни дозволи за излез. „Постојат таканаречени знаменца во базата на податоци. За да заминат, тие треба да се отстранат однапред “, вели еден од изворите.

„Имаше случаи кога на многу големи луѓе им беше кажано: не, нема одмор. Опуштете се на работа. Или, на пример, во Алтај“, вели висок вработен во државна компанија. Ова го вознемирува државниот апарат, навикнат на западните стандарди на потрошувачка и отворени граници.

И пред војната, за патување се бараше дозвола од непосредниот претпоставен, но сега практиката стана поостра: од високите функционери се бара да добијат „двојно одобрение“ за секое патување во странство – од нивниот непосреден претпоставен и од неговиот претпоставен.

Ова значи дека не е невообичаено шефот на кабинетот на Кремљ, Антон Ваино, па дури и лично Путин, да се занимава со патувања во странство, изјави за „Москва тајмс“ функционер на Кремљ и долгогодишен познаник на претседателот.

Токму на овој начин, во пролетта и летото 2022 година, шефот на Сметководствената комора Алексеј Кудрин неколкупати леташе за Израел, а и Анатолиј Чубаис кој поднесе оставка во Кремљ и ја напушти Русија во март. „И двајцата можеа да заминат само со дозвола на Путин“, рече претставникот на Кремљ.

Дури и патувањето во земјите што Кремљ ги нарекува сојузници на Русија покренува прашања од разузнавачките агенции, кои Путин ги задолжи да ги засилат своите напори за пронаоѓање на странски шпиони.

Темата за забрана за патување на државни службеници, функционери, вработени во државниот апарат и заменици беше јавно покрената неколку пати во изминатите месеци. Шефот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин објави ваква иницијатива, а во Думата беше воведена должност пратениците да предупредуваат за патувања. Дмитриј Песков, портпарол на претседателот Владимир Путин, во јануари и февруари тврдеше дека Кремљ сè уште не разговара за забрана за патување.

Back to top button
Close