Путин: Руската флота е способна да открие и уништи која било цел

epa09363975 Russian President Vladimir Putin attends the ‘Russia Navy Day’ parade in St. Petersburg, Russia, 25 July 2021. Some 54 warships, including three frigates from India, Iran and Pakistan, 48 aircraft and more than 4,000 servicemen, took part in the parade in honor of the 325th anniversary of the creation of the Russian military fleet. EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
Рускиот претседател Владимир Путин на големата поморска парада во Санкт Петербург денеска изјави дека руската флота е способна да открие и уништи „која било цел“.
Главната парада се одржува по повод 325-годишнината од формирањето на руската флота.
– Денес, руската флота има се што е потребно за непогрешливо да ја брани татковината и нашите национални интереси. Ние сме способни да откриеме каква било непријателска цел под вода, на површината или во воздухот и да нанесеме смртоносен удар, доколку е потребно, рече Путин.

Според него, Русија го зазеде своето место меѓу „најголемите поморски сили на светот“ со развивање „поморска авијација со краток и долг дострел, крајбрежни одбранбени системи и хиперсонично прецизно оружје на новата генерација која е неспоредлива во светот и продолжува успешно да се доработува и подобрува“.

На петтата парада учествуваат 54 бродови, 48 авиони и повеќе од 4.000 војници.

 Во Санкт Петербург вечер во 20 часот ќе се одржи свечен артилериски почесен оган, но поради епидемиолошките мерки нема да има публика.

Русија на почетокот на неделава објави дека успешно тестирала нов систем за противвоздушна одбрана С-500 и крстосувачка ракета хиперсоничен Циркон од новата генерација на оружје, за кои претседателот Путин вели дека не постојат такви во светот.

Русија планира да ги опреми своите подморници и воени бродови со ракетниот систем Циркон.

Back to top button
Close