Радев го осуди инцидентот во Охрид

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска најави дека на шефовите на држави и влади во Европската Унија, европските институции и Советот на Европа уште еднаш ќе им го предочи прашањето за почитување на правата на Бугарите во Северна Македонија. Ваквата најава доаѓа по синоќешниот инцидент во кој тројца напаѓачи во угостителски објект го претепале секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Back to top button
Close