Рама за францускиот предлог: Браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот на Албанија, Еди Рама на својот Твитер  налог упати порака до македонските власти да го прифатат последниот француски предлог за решение со соседна Бугарија.

„Последниот француски предлог, кој воедно е и конечен, и дава можност на Северна Македонија за безусловен пристап и го отвора патот за официјален почеток на преговорите за членство на двете земји во Европската Унија! Им велам на браќата Македонци и Албанци во МВ: Прифатете!“, напиша Рама.

 

Back to top button
Close