Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и во Словачка

 Словачка денеска пријави најголем дневен пораст на инфицирани лица со новиот коронавирус од 22 април, додека пандемијата повторно се шири во земјата.

Словачка имаше најниска смртност од новиот коронавирус и избегна висок пораст на позитивни случаи како што имаа нејзините западни соседи од почетокот на епидемијата.

Засега нема информации дали Словачка повторно ќе воведе ограничувања.

Највисокиот дневен пораст во Словачка беше забележан кон средината на април, односно 114 позитивни случаи на Ковид-19.

Словачка беше меѓу првите земји што воведе строги мерки за заштита од новиот корнавирус во март, што помогна да се задржи мал број на позитивни случаи, но повеќето од мерките досега се намалени.

Во Словачка се регистрирани вкупно 1.851 случај, од кои 1.477 лица оздравеле, а починале 28 луѓе.

Back to top button
Close