Разговор со д-р Михајло Јовановски, стоматолог: Многу едноставно „стопив“ 22 килограми за 2 месеци

Поголема мотивација и предизвик од тоа да јадеш, а да не гладуваш, и да слабееш брзо и здраво нема

Како се одлучивте за липосукциска исхрана?

Одлуката да започнам со липосукциската исхрана беше веднаш донесена, кога слушнав за неа. Со мало претходно истражување за каков тип на исхрана се работи, решив и јас да пробам. Беше голем и убав предизвик. Борејќи се претходно со најразличен тип на диети, со кои и покрај сите направени „жртви, никогаш не успевав да ги намалам посакуваните килограми. Ми звучеше примамливо кога разбрав дека за кратко време т.е. за 14 дена се губи до 10 % од телесната тежина. И си реков супер доаѓа лето, а сите ние сакаме да изгледаме во костим за капење фит, морам и јас да го пробам овој тип на исхрана. Секако, сакав и да си ја подобрам крвната слика, која до пред третманот не ми беше баш најдобра.

Какви беа вашите искуства, од започнувањето до реализацијата?

– Ја имав целосно поддршката од тимот на „Липо диет“ центарот, од започнувањето па сè до реализацијата. Липосукцискиот протокол може да се каже дека е современ пандан на протеинските диети. Освен избор на дозволена храна, тој вклучува и одредени суплементи во исхраната кои се во вид на протеински напивки. Многу е едноставно, се олеснува дилемата околу тоа што треба, а што не треба да се консумира при траење на протоколот. Важно е да се знае дека дневното внесување на калории е на нивото на индивидуалната потреба на организмот, дека заедно со исхраната може да се внесуваат суплементи кои ги надоместуваат витамините, минералите и другите микронутриенти. Најважно е тоа што се чувствував добро и задоволно за време на третманот, и после него немав никакви последици за здравјето.

Како треба да изгледа еден оброк?

– Липосукциската исхрана не подразбира агресивни мерки кои вклучуваат гладување, се разликува индивидуално, а базирана е воглавном на намирници од протеинско потекло.

Пред појадокот внесував млака вода во организмот и тоа на празен стомак, вклучувајќи и лимон без шеќер. Значи се работи за лесен појадок во чија основа се протеините. Јадев варено јајце, пиеф кефир, семки од лен, омлет со моцарела и домати, 1-2 кришки препорачан леб од лен со путер, може туна без масло и така. Ручекот веќе беше малку пообилен, се внесува месо, дали е тоа мисиркино или пилешко филе, бифтек и риба секако, но заедно со сезонски салати. Важно е да се запази соодносот, значи ако месото е 1/3 од оброкот, салатите треба да се 2/3. За вечера јадев разни чорбички домашно приготвени од зеленчук (брокула, карфиол, пиперка, кромид) , потпечени тиквички, модар патлиџан, зелка, печурки и секогаш користев путер, хималајска сол и билни зачини.

Дали чувствувавте глад, чувство на исцрпеност?

Воопшто, не ме исцрпуваше и измачуваше, не гладував и имав многу повеќе енергија да ги извршувам моите обврски со пациентите како стоматолог и сите други домашни обврски.

Што најмногу ве мотивираше, беше ли тежок предизвик?

– Мотивацијата беше огромна зашто веднаш можев да почувствувам промена, стомакот почна да ми се намалува за кратко време, добивав повеќе енергија и тогаш мотивацијата само ми растеше! Уште поголема стануваше кога почнаа килограмите да се намалуваат, а тоа беше видлив доказ на вагата. За една седмица имав минус 4.5 килограми, за две седмици дури 10 килограми, како и намалување во обем на струкот и градите. Поголема мотивација и предизвик од тоа да јадеш, а да не гладуваш, и да слабееш брзо и здраво нема. Моето искуство покажа дека за 2 месеци намалив дури 22 кг од својата првична тежина, што прилично сум среќен и задоволен со сопствениот резултат. Но, уште повеќе сум среќен што продолжив и понатаму со новиот, правилен и здрав начин да исхрана.

Липо диет“ центарот дава бесплатни консултации. Тел. 02 3151714, 070 535033. Протоколот за слабеење може да го нарачате и на домашна адреса.

комерцијална објава

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close