Реакција на Владата за изјавата на Маринакис: Грчката страна досега не побара средба со македонската делегација во НАТО


-Грчката страна досега нема побарано средба со македонската делегација во НАТО. Подготвени сме да разговараме за сите прашања, вклучително и за исполнување на Преспанскиот договор за кој е веќе познато дека се почитува од македонските власти, но таков дијалог би бил добра прилика да се види кои работи ги исполнила и грчката страна во рамките на обврските кои се превземани со овој договор. Би било многу попродуктивно да се разговара за јакнење на економските односи меѓу двете земји и подобар живот за граѓаните отколку јакнење на политички позиции и насионалистички страсти, соопштија од македонската влада.

Портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис денеска на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за евентуална средба меѓу премиерите Мицотакси и Мицкоски рече дека нема ништо

Back to top button
Close