Регистрирани 591 прекршок за не неносење лична заштите

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на нашата држава регистрирани се вкупно 591 прекршок за не носење лишна заштита, а 48 лица не ја почитувале забраната за движење од кои 38 се приведени.

Како што соопшти МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија  на 166 лица им се издадени решенија за изолација, а 197 потпишале изјави за самоизолација.

-Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација и евидентирани се седум лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација, информираат од МВР.

Back to top button
Close