Регистрирани 86 нови случаи од ковид- почина едно лице


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 2.359 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 46, Битола – 23, Прилеп и Гостивар – по 4, Куманово, Кавадарци и Велес – по 2, Струмица, Кичево и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (86), регистрирани се 9 реинфекции.

Регистрирани сe 105 оздравени пациенти од: Скопје – 55, Битола – 21, Штип – 5, Кавадарци – 4, Охрид и Радовиш – по 3, Прилеп, Куманово, Струмица и Берово – по 2, Гостивар, Велес, Виница, Неготино, Делчево и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Битола (80г), починато во болничку услови. Кај лицето се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.359 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-7, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–77, Жан Митрев (Филип Втори)-39, Авицена-40, Биотек-55, Систина-43, лабораторија Лаор-40, Синлаб-9, Ремедика-6, Плодност-13, Генеа-33, Никоб Лаб-287, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-11, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–33, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.269.

Досега во земјата се направени вкупно 2.003.269 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.964, бројот на оздравени пациенти е 298.916, на починати е 9.266, а бројот на активни случаи изнесува 782.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145209, Активни 422
Куманово 16615, Активни 9
Битола 15193, Активни 127
Прилеп 14121, Активни 39
Тетово 13445, Активни 13
Кавадарци 10609, Активни 21
Велес 9749, Активни 32
Гостивар 9575, Активни 18
Охрид 8821, Активни 22
Струмица 8047, Активни 14
Штип 8002, Активни 9
Кичево 5603, Активни 8
Кочани 5070, Активни 2
Струга 4715, Активни 8
Гевгелија 4397, Активни 5
Неготино 3674, Активни 6
Ресен 2711, Активни 2
Свети Николе 2624, Активни 1
Радовиш 2527, Активни 3
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1971, Активни 4
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1646, Активни 6
Валандово 1485, Активни 5
Виница 1387, Активни 1
Пробиштип 1265, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 0
Крушево 926, Активни 1
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 592, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 345, Активни 0

Back to top button
Close