Регистрирани 89 нови случаи на ковид- починати нема

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
>Направени се 1.649 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 46, Битола – 14, Прилеп – 11, Тетово, Струмица и Неготино – по 3, Кавадарци и  Охрид – по 2, Куманово, Гевгелија, Штип, Струга и Кичево – по 1.Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 15 реинфекции.
Регистрирани сe 55 оздравени пациенти од: Скопје – 41, Битола – 4, Кавадарци– 2, Куманово, Велес, Гостивар, Охрид, Свети Николе, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица.
>Направени се 1.649 тестови преку: ИЈЗ-100, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-58, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-40, Биотек-57, Систина-22, лабораторија Лаор-100, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-133, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-16, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 788.

Досега во земјата се направени вкупно 1.996.485 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.605, бројот на оздравени пациенти е 298.306, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.038.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145000, Активни 539

Куманово 16609, Активни 15

Битола 15132, Активни 166

Прилеп 14109, Активни 59

Тетово 13442, Активни 16

Кавадарци 10602, Активни 34

Велес 9727, Активни 20

Гостивар 9569, Активни 18

Охрид 8814, Активни 31

Струмица 8042, Активни 21

Штип 8001, Активни 21

Кичево 5599, Активни 20

Кочани 5069, Активни 5

Струга 4710, Активни 8

Гевгелија 4396, Активни 7

Неготино 3672, Активни 7

Ресен 2711, Активни 8

Свети Николе 2622, Активни 1

Радовиш 2526, Активни 13

Крива Паланка 2413, Активни 2

Делчево 1973, Активни 11

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1644, Активни 2

Валандово 1480, Активни 0
Виница 1387, Активни 4
Пробиштип 1265, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 1
;Крушево 928, Активни 4
;Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни
Демир Капија 591, Активни
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 345, Активни 0

Back to top button
Close