Рекорден број на заразени во Бугарија, речиси 7.000  

Бугарија забележа уште еден мрачен рекорд од 6.816 заразени за 24 часа од направени 50.356 тестови. Рекордот на пролетниот бран на пандемијата беше соборен во вторникот, но загрижувачки е што зголемувањето за само еден ден е нови 1.000 случаи. Вкупно 87,54% од новозаболените се невакцинирани.

Во последните 24 часа починале 124 лица заразени со коронавирус. Речиси 95 отсто од нив биле невакцинирани. Во болниците во земјата моментално има 7.325 пациенти со корона вирус, од кои 608 се на одделенијата за интензивна нега. Се опоравиле 2.323 се опоравиле во последните 24 часа. Позитивниот тренд е што динамиката за вакцинација, поттикната од зелените сертификати, сè уште не изгубила динамика. Вчера беа аплицирани 26.327 дози. Процентот на целосно вакцинирани Бугари е околу 21,5%.

 

 

Back to top button
Close