Рекорден број новозаразени во САД, бројот на хоспитализирани намален

Рекорден број нови случаи на корона вирус се регистрирани во САД, соопшти Федералната здравствена агенција, јави ДПА.

Центрите за контрола и превенција на болести идентификуваа просечно 316.000 луѓе заразени дневно во изминатата недела. Ова значи речиси 700 нови случаи на 100.000 жители.

Во средата беше поставен рекорд од речиси 490 илјади идентификувани заразени.

За време на големиот бран на коронавирус во САД во декември минатата година и јануари, во просек беа пријавени околу 250.000 нови случаи дневно.

Бројот на заразени во САД рапидно расте во изминатите седум денови. Властите го објаснуваат ова со новата, високо заразна варијанта на коронавирус Омикрон. Во некои делови од земјата, сепак, сојот Делта останува широко распространет.

Сепак, бројот на пациенти со Ковид во болница е значително помал од претходните бранови. Сега се хоспитализирани 76.000 луѓе, во споредба со 125.000 во јануари.

Back to top button
Close