Рекорден пораст на заразени со Ковид-19 во Индија

Индија веќе осум дена по ред бележи рекорден пораст на бројот на заразени со коронавирус, откако во последните 24 часа се потврдени уште 19.459 заболени лица, соопшти индиското Министерство за здравство.

Властите во државата Карнатака најавија задолжително носење електронски алки за лицата кои се наоѓаат во домашна изолација, откако било забележано дека оваа мерка воопшто не се почитува. Во текот на викендот во главниот град на оваа држава, Бангалоре се потврдени над илјада новозаразени и седум смртни случаи. Таквата ситуација предизвикала загриженост кај властите на Карнатака, каде досега бројките во врска со епидемиолошката ситуација биле релативно ниски во споредба со другите индиски држави.

Како што објави Си Ен Ен, во Индија во последните шест дена се регистрирани над 100.000 нови случаи на зараза со коронавирус.

Според официјалните податоци на индиското Министерство за здравство, во земјата од почетокот на епидемијата се потврдени 548.318 заразени лица, починале 16.475, а повеќе од 320.000 се излекувани.

Back to top button
Close