Рекордерот во Премиер лигата, Бери стави крај на професионалната кариера

 Поранешниот играч од средниот ред на Манчестер сити и Евертон, Герет Бери се повлече од фудбалот, објави Скај Спорт.

Триесет и деветгодишниот англиски фудбалер го држи рекордот во Премиер лигата по бројот на одиграни натпревари. Тој има 653 натпревари во Англиското фудбалско првенство.

Бери стана шампион на Англија (2011/12) и победник на Купот на земја (2011) како дел од Манчестер сити.

Последниот клуб на играчот од средниот ред беше Вест Бром, за кој минатата сезона одигра шест натпревари.

Back to top button
Close