Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

epa09826657 A Rolls Royce car showroom in London, Britain, 15 March 2022. The UK government has banned high end luxury goods exports to Russia, as part of its package of sanctions against Russia for invading Ukraine. The ban will impact Russia’s access to luxury British vehicles, high-end fashion and works of art as part of a co-ordinated action by the UK and its G7 allies. EPA-EFE/ANDY RAIN

Луксузните автомобили не се погодени од кризата на трошоците за живот, бидејќи британскиот производител на автомобили Ролс-Ројс во 2022 оствари најголема годишна продажба со вкупно 6.021 продадени примероци.

Ова претставува зголемување од осум отсто во однос на 2021 година, со испораки до клиенти во околу 50 земји, соопшти компанијата која припаѓа на германската групација БМВ.

Најмногу автомобили се продадени во САД, Кина и Европа, додека остатокот од автомобилскиот пазар сè уште закрепнува од пандемијата на коронавирусот и глобалниот недостиг на полупроводници.

Сепак, брендовите на луксузни автомобили како Бентли и Бугати постигнаа добра продажба за време на епидемијата на коронавирусот.

Доказ за добрата состојба со продажбата на луксузни автомобили е примерот на компанијата Ламборгини (Lamborghini), која во август соопшти дека ги предпродала своите автомобили до почетокот на 2024 година.

Back to top button
Close