Рикардо сака подиум пред да се раздели со Рено

– Даниел Рикардо би сакал да освои уште еден подиум пред да се раздели со Рено на крајот на годината.

Австралискиот возач замина во Мекларен и го заврши своето двегодишно партнерство со тимот, што не беше многу успешно.

Рикардо последен пат освои трка во 2018 година, кога триумфираше во Гран При на Монако со Ред Бул. Кога ќе започне сезоната 2020, можеби ќе биде подобра за Рикардо и Рено, но останува да видиме.

Сега Даниел изјави во интервју за „Си-Ен-Ен“ дека не може да чека да се врати во автомобилот и дека се надева дека ќе го напушти Рено со добри спомени – на пример, на подиум.

– Очигледно, многу ми недостасува работата. Пред две години во ова време бев последен на подиумот и искрено, навистина сакам повторно да го искусам тоа чувство. Кога потпишав со Рено, целта беше да имаме подиум во втората година – оваа цел не е изгубена и мислам дека е остварлива. Мислам дека ова ќе биде одличен подарок за испраќање на сите вклучени во нашето партнерство. Знам дека многу му должам на Рено и имам намера да им го дадам тоа. Не само заради мене, туку и заради екипата“, вели Даниел, кој ќе биде во Мекларен во тоа време следната година.

Што се однесува до разделбата со тимот, Рикардо изјави дека добил поддршка од нив.

– Тие добро ја прифатија веста. Добив позитивен фидбек од луѓето на тимот. Знам дека се возбудени да ја завршат годината заедно успешно и дека ќе дадеме се од себе за да освоиме што е можно повеќе поени, додаде тој.

Back to top button
Close