РКЕ ќе носи нова одлука за цените на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе донесе нова одлука за цената на нафтените деривати.

– Предусловите се исполнети, изјави портпаролката на РКЕ, Марина Узунов.

РКЕ во понеделникот ги намали цените на бензините за еден денар, а на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари за литар.

Еуросупер БС-95 со тоа се продаваше за 95,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 за 98, дизелот за 96, а Екстра лесното масло за домаќинство за 94,5 денари за литар

Back to top button
Close